Co to jest osteofitoza krawędziowa powierzchni stawowych z nieznacznym zwężeniem szpar stawowych?

Mam 48 lat, jestem sprawna fizycznie i lubię aktywny tryb życia. Chodzę na siłownię, basen, lubię piesze wycieczki w góry i bieganie. Bóle w okolicach stawu biodrowego pojawiły się niedawno, zrobiłam rtg i wyszło coś takiego (jw.). Interesuje mnie, czy można spowolnić postępy tej choroby i czy będę musiała ograniczyć aktywność fizyczną a szczególnie czy będę mogła chodzić po górach. Czy na tę chorobę może mieć wpływ to, że ważę trochę za dużo (jakieś 8 kg)? Pójdę z tym rtg do lekarza, ale chciałabym wiedzieć, czy powinnam zmienić tryb życia, dietę, ograniczyć czy zwiększyć wysiłek fizyczny?

Redakcja abcZdrowie

Otrzymany opis badania RTG stawów biodrowych oraz dolegliwości bólowe są charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej. W hamowaniu jej postępu ważna jest prawidłowa masa ciała oraz wysiłek fizyczny nie powodujący przeciążenia tych stawów np. basen, rower, spacery. Niekorzystnie działa zarówno nadmiar jak i brak wysiłku fizycznego.