Co to jest psychoza starcza?

Moja mama ma 87 lat. Jest jeszcze prawie w pełni sprawna umysłowa, ale ma urojenia, że okradana jest przez swojego zięcia (mojego męża - mieszkamy razem). Rzeczy które niby są kradzione nie przedstawiają żadnej wartości materialnej (np. spódnica, chusteczka na głowę itp. rzeczy). Mama staje się bardzo agresywna, robi całej rodzinie awantury, grozi nawet, że zabije mojego męża, jeżeli nie przestanie kraść. Takie zachowania występują cyklicznie, co parę dni. Co mam robić? Przecież nie oddam mamy do zakładu psychiatrycznego. Poza tymi urojeniami jest przecież normalna. Z poważaniem, Grażyna Karkowska

ponad rok temu

Witam serdecznie,
Zaburzenia urojeniowe występujące u osób  w wieku podeszłym często przybierają postać urojeń trucia lub okradania. Tego typu urojenia mogą być dla chorego źródłem niepokoju i poczucia zagrożenia, a ponadto może on podejmować działania, które mają go przed tym zagrożeniem zabezpieczyć. Chory może więc np. unikać przyjmowania płynów i posiłków, reagować agresywnie wobec otoczenia, co może być również frustrujące i wyczerpujące dla opiekunów.
Prawdopodobnie nie ma potrzeby umieszczania Mamy w szpitalu, powinna ona jednak skorzystać z konsultacji psychiatry. Jeśli nie chce zgłosić się do lekarza, mogą Państwo np. zamówić wizytę domową. Psychiatra może zapisać leki, które zmniejszą niepokój i dyskomfort, jaki przeżywa Pani mama.
Serdecznie pozdrawiam