Co to jest rozpływ skrzący ciała szklistego?

Mam 54 lata. W dniu dzisiejszym miałam badanie dna oka. Dr okulista po badaniu stwierdził, że mam rozpływ skrzący ciała szklistego. Niestety nie umiała mi wytłumaczyć, na czym to polega! Bardzo proszę o wyjaśnienie, na czym polega ten rozpływ skrzący, genezę jego powstania oraz skutki nieleczenia, a także metody wyleczenia (jeśli jest to możliwe)?

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Rozpływ skrzący ciała szklistego to pływające w ciele szklistym drobinki cholesterolu, które dają w badaniu obraz złocistego pyłu. Nie mają one wpływu na ostrość wzroku i nie powodują żadnych dolegliwości, dlatego zmiany te nie podlegają leczeniu.

W bardzo rzadkich przypadkach, kiedy nagromadzenie kryształków jest bardzo duże i upośledza funkcję oka, możliwe jest wykonanie witrektomii, czyli zabiegu usunięcia ciała szklistego.

Pozdrawiam serdecznie!