Co to jest siatka centylowa?

Co to jest siatka centylowa? Na czym to polega? Jaki jest mój wynik przy wzroście 167 i wadze 65, wiek 14? Prosiłabym o wyjaśnienie. Z góry dziękuję
ponad rok temu

Witam,

Siatka centylowa jest stosowana do oceny stopnia odżywiania dzieci do 18 roku życia. Dzięki siatkom możemy określić, czy wzrost oraz masa ciała danego dziecka jest odpowiednia w stosunku do jego wieku, a także czy BMI również spełnia normy.

Twój wzrost w stosunku do wieku mieści się na około 75 centylu, co oznacza, że 75% dziewcząt w Twoim wieku jest od Ciebie niższa.
Twoja masa ciała w stosunku do wieku mieści się na około 90 centylu, co oznacza, że 90% dziewcząt w Twoim wieku ma niższą masę ciała.
Dla porównania czy Twoja masa ciała jest odpowiednia dla WZROSTU stosuje się siatkę centylową dla BMI, według której mieścisz się na 90 centylu. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest w granicy normy. Za normę uważa się obszar między 3 a 97 centylem.

Pozdrawiam.