Co to jest szok artyleryjski?

Co to jest szok artyleryjski

Dzień dobry!

Nazwa dla takiego zespołu objawów, których doświadczali żołnierze przebywający na froncie, powstała podczas I Wojny Światowej. Wiąże się ze stresem pourazowym, silną reakcją na sytuację traumatyczną. Objawy nie wynikają z uszkodzeń organicznych, ale są reakcją emocjonalną, psychiczną. Nie mniej jednak stres traumatyczny może pozostawiać trwałe zmiany, uszkadzać strukturę mózgu (np. hipokamp) i osłabiać układ nerwowy człowieka.

Pozdrawiam!

Prawdopodobnie chodzi Pani o Zespół Stresu Pourazowego (PTSD)
czyli reakcje organizmu na nadmierne obciążenie stresowe związane z jakimś trudnym wydarzeniem lub seria wydarzeń. Objawia się przede wszystkim intensywnym i ciągłym powracaniem do wydarzenia, reminiscencjami zarówno na jawie jak i w stanie snu, lękiem, wycofaniem, obniżeniem nastroju, rozchwianiem rytmów około-dobowych, a w zachowaniu unikaniem miejsc, ludzi, rzeczy mogących się kojarzyć z przebyta traumą, bezradnością itp.