Co to jest zniesiona lordoza lędźwiowa?

Witam, nazywam się Anna  i mam 33 lata Mam od dłuższego czasu problemy z kręgosłupem , wykonywane miałam dwukrotnie  rezonans i tomograf kręgosłupa Ostatni wynik zawierał opis który jest dla mnie niezrozumiały. Chciałabym się dowiedzieć co to jest zniesiona lordoza lędźwiowa? Jak się to leczy? I co oznaczają pojedyncze osteofity drobne na krawędziach niektórych trzonów? Czy te osteofity to coś groźnego Na czym będzie teraz polegało leczenie tej choroby. Czy czeka mnie jakas operacja kręgosłupa czy leczy się to w inny sposób. Będę bardzo wdzieczna za wyjaśnienie mi tych terminów. Z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam  (-:
33 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Lordoza to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną. Fizjologicznie występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Zniesienie lordozy lędźwiowej czyli "wyprostowanie" kręgosłupa w tym odcinku  powstaje na skutek przeciążania kręgosłupa w pozycjach nie fizjologicznych. Jest to zjawisko negatywne, gdyż dochodzi do zbliżenia krawędzi trzonów kręgów, a to prowadzi do upośledzenie funkcji amortyzacyjnej kręgosłupa i predysponuje do szybszego powstania zmian zwyrodnieniowych. Właśnie osteofity czyli wyrośla kostne należą do tego typu zmian.

Dalsze leczenie powinno odbywać się po nadzorem lekarza ortopedy. Dobre efekty lecznicze przynosi fizyko- i kinezyterapia.

Magdalena Mroczek

Lordoza jest to fizjologiczne pochylenie kręgosłupa ku przodowi. W niektórych stanach może dojść do pogłębienia lordozy lędźwiowej. W innych przypadkach, tak jak u Pani, może dojść do jej zniesienia. Lordoza występuje naturalnie w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa.

Różne są przyczyny zniesienia lordozy szyjnej i lędźwiowej. Jest to związane w większości wypadków ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa oraz krążków międzykręgowych, miejscowymi stanami zapalnymi, rwą kulszową, czy skurczami mięśni przykręgosłupowych w reakcji na ból wywołany jakimś urazem. Odruchowy skurcz mięśni powoduje prostowanie krzywizny kręgosłupa, nasilając tym samym dolegliwości bólowe. Kolejną, ale znacznie rzadszą przyczyną zniesienia lordozy są wady wrodzone oraz wady nabyte kręgosłupa. Jeszcze inną przyczyną, szczególnie w odcinku szyjnym, jest powstanie osteofitów, które mogą przedostawać się do kanału, uciskać na nerwy i przez to powodować nasilone dolegliwości bólowe, Taka sytuacja miała miejsce najprawdopodobniej w Pani przypadku. Jeszcze inną przyczyną są zmiany dotyczące mięśni, ich przykurcze czy nadmierne rozciągnięcie.

Głównym objawem zniesionej lordozy są nasilone dolegliwości Ból może mieć różne natężenie, trwać od kilku godzin do kilku dni i przyjmować formę ataków. Ból może promieniować do innych części ciała. Ból łagodzić można środkami przeciwbólowymi z grupy NLPZ. Nie rozwiązuje to jednak na stałe problemu i należy uważać, aby nie przekraczać dziennej dozwolonej dawki.

Aby zobrazować kręgosłup wykonuje się różne badania. Jednym z nich jest tomograf, który najlepiej uwidacznia struktury kostne i relacje między nimi. Z kolei rezonans magnetyczny pokazuje części miękkie tj. nerwy. W ten sposób można zobaczyć czy dochodzi do ucisku części kostnej na nerw i jak bardzo jest to nasilone. Stanowi to nie tylko wytłumaczenie dolegliwości bólowych, ale może też być użyteczne dla ewentualnej konsultacji neurochirurgicznej.

Jeśli chodzi o leczenie to bardzo dużą rolę odgrywa fizjoterapia. Czasami zmianie muszą ulec wszystkie nawyki dotyczące przyjmowania postawy podczas stania, siadania i codziennych aktywności. Pomaga to złagodzić dolegliwości bólowe. Jeśli jednak fizjoterapia nie pomaga, w takim wypadku konieczna może stać się konsultacja neurochirurgiczna, w czasie której lekarz oceni możliwości wykonania zabiegu i objaśni całą procedurę.