Co to oznacza większa odpowiedź molekuarna MMR?

Mam na imię Grażyna, lat 51, i od 2004 roku choruję na CML z chromosomem Ph. Uzyskałam odpowiedź cytogenetyczną, a jestem leczona lekiem G*** od roku 2004. Obecnie moje wyniki są w normie, na tym się już znam, ale kompletnie nie znam się na wynikach szpiku. Oto one z 07.12.2009: BCR-ABL 6,66/reakcje, cABL 21107,54 kopi/reakcje, BCR-ABL/cABL 0,031553%, BCR/cABL IS 0,0054%. Wynik w badaniu jakościowym - dodatni. Stwierdzony transkrypt b3-a2.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Badania cytogenetyczne szpiku pozwalają na ocenę stopnia zaawansowania choroby oraz odpowiedzi na dotychczasowe leczenie.

Odpowiedź na leczenie oceniana jest na poziomie hematologicznym (normalizacja parametrów krwi, szpiku, zmniejszenie śledziony), cytogenetycznym oraz molekularnym. Remisja na poziomie cytogentycznym lub molekularnym oznacza lepszą odpowiedź na leczenie, niż jeżeli jest osiągnięta tylko remisja na poziomie hematologicznym.

Odpowiedź molekularna na leczenie (MMR) jest określona, jako zmniejszenie poziomu nieprawidłowego białka Bcr-Abl do poziomu równego lub mniejszego niż 0,1 proc. poziomu sprzed leczenia. U Pani osiągnięto remisję cytogenetyczną. Remisja genetyczna może być całkowita, częściowa lub mniejsza. Jest to uzależnione od ilości znalezionych w badaniu aktywności (metafaz) nieprawidłowego chromosomu Ph (czyli BCR-abl). U Pani ilość BCR/abl kwalifikuje Panią do grupy remisji cytogenetycznej częściowej. Remisja cytogenetyczna całkowita lub częściowa nazywane są remisją większą - co stanowi odpowiedź na pytanie z nagłówka.

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia.