Co to są cienie Gumprechta?

Moje pytanie dotyczy stanu zdrowia męża (42 lata).Co to wszystko oznacza? Rozmaz mikroskopowy krwi: neutrofile 15%, granulocyty 2%, monocyty 2 %, limfocyty 81% oraz cienie Gumprechta i komentarz, iż wśród komórek układu chłonnego obecne są pojedyncze postacie młodszego szczebla rozwojowego. Czy to oznacza białaczkę? Czym są dokładnie cienie Gumprechta?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Cienie Gumprechta to w obrazie mikroskopowym jądra rozpadłych limfocytów. Ich obecność oraz przesunięcie w rozmazie krwi (przewaga limfocytów) może skłaniać do podejrzenia białaczki, ALE...
aby postawić jakiekolwiek przypuszczenia, konieczna jest znajomość pacjenta, czyli jego dolegliwości, oraz możliwość zbadania go, oraz co istotne, możliwość oceny całej morfologii krwi czyli przede wszystkim całkowitej liczby leukocytów we krwi oraz innych parametrów jak ilości hemoglobiny, płytek krwi.

amo zwiększenie liczby limfocytów w rozmazie krwi może być także wyrazem infekcji.

Proszę jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie