Co to są omamy hipnagogiczne?

Co powoduje ten stan? Czy stężenie dopaminy ma związek z powstawaniem tych omamów - koszmarów? Nie chodzi tu o występujacy przy tym paraliż przysenny dający się wyjaśnić, tylko zadziwia mnie występowanie podobnych odczuć i treści omamów hipnagogicznych u ludzi. Czy wiadomo, co dzieje się wtedy w mózgu?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Omamy hipnagogiczne są to doznania przypominające marzenia senne, które pojawiają się podczas przejścia ze stanu czuwania w sen. Objaw ten nie jest zazwyczaj objawem choroby psychicznej a fizjologią.

Charakteryzują się one występowanie bardzo wyrazistych wyobrażeń. Mogą to być zarówno wyobrażenia wzrokowe, słuchowe jaki i dotykowe często związane są z wydarzeniami, które miały miejsce danego dnia.

Omamy te są niekiedy wyrazem rozregulowania rytmu dobowego.
Omamy hipnagogiczne mogą być jednym z objawów narkolepsji i pojawiają się zazwyczaj po kilku latach od wystąpienia napadów snu.

Pozdrawiam