Co to właściwie jest przyrost komórek w szyjce macicy?

Od pół roku mam krwawienia po stosunku seksualnym. Kilku lekarzy uważało, że to co innego i chcieli stosować inny rodzaj leczenia (nadżerka, polip, nowotwór, zmiana tabletek antykoncepcyjnych, wymrażanie, wypalanie). Nie wiedziałam już komu zaufać i czego się podjąć, więc lekarz wykonał biopsję pod całkowitą narkozą. W wyniku badań wyszło, że mam przerost komórek w szyjce macicy, czy też w samej macicy również (nie wiem dokładnie, bo lekarz czytał z wyników w języku angielskim i tłumaczył, a w czasie tej wizyty powiedział tyle, że się pogubiłam). Było również zaznaczone, że nie stwierdza się zmian nowotworowych. Lekarz ten chce zastosować leczenie pewnym lekiem. Wytłumaczył, w jaki sposób wpłynie to na te komórki. Poczytałam w internecie trochę o tym leku i boję się jego skutków ubocznych (tycie, trądzik, zmiany nastrojów). Lekarz tak w sumie nie określił, co mi jest. Czy to jest endometrioza? Czy może rak albo początek raka szyjki macicy? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, nie mogę Pani pomóc - nie znam przecież wyników biopsji, którą u Pani wykonano! Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji jest Pani lekarz! Jeśli nie zrozumiała Pani informacji, które Pani podał, to należy udać się do niego jeszcze raz i poprosić o ponowne wytłumaczenie, co Pani jest - tym razem jaśniej. Ma Pani prawo nie rozumieć, w końcu nie kończyła Pani medycyny. Pani, jako pacjentowi, nie są potrzebne techniczne szczegóły, których i tak Pani nie zrozumie. Powinna Pani zadać kilka pytań:

  • Czy już wiadomo, co jest przyczyna Pani dolegliwości? Prawdopodobnie Pani przypadek jest trudny, może być trudno określić, jaka choroba u Pani wystąpiła.
  • Czy lek, który Pani przepisano jest konieczny? Proszę powiedzieć swojemu lekarzowi o swoich obawach dotyczących skutków ubocznych. Musi Pani brać pod uwagę to, że producent leku musi podać w ulotce WSZYSTKIE MOŻLIWE działania niepożądane. Nie jest powiedziane, że którykolwiek z tych objawów wystąpi u Pani!
  • Czy Pani choroba wpływa na płodność?
  • Czy ta choroba wpływa na Pani życie - czy jest bardzo groźna dla zdrowia i życia?

Pozdrawiam!