Co to znaczy, że tkanka gruczołowa jest dysplastyczna, że są pola zwłóknień?

Dzień dobry, jestem kobietą, mam 32 lata. Piszę, aby skonsultować wynik USG piersi, bo lekarka przeprowadzająca badanie zauważyła pewną niepokojącą zmianę, jednak nie wyjaśniła mi, co to może być i jakie jest prawdopodobieństwo nowotworu złośliwego. Od 18 do 30 roku życia (czyli przez 12 lat) przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne, od kilku lat robię co roku profilaktycznie badanie USG piersi. Półtora roku temu odstawiłam antykoncepcję hormonalną, szykując się do ciąży. Rok temu badanie USG wykazało obecność w obu piersiach kilku torbieli o średnicy kilku milimetrów – powiedziano mi, że to efekt antykoncepcji hormonalnej. Pół roku temu straciłam ciążę w 12-tygodniu (nie wiem, czy ciąża mogła wpłynąć na wygląd/budowę piersi i taki wynik USG, jaki uzyskałam dzisiaj, i dlatego na wszelki wypadek o tym piszę). Siostra mojej mamy chorowała na raka piersi, jest 15 lat po mastektomii i 10 lat po ostatniej chemioterapii. Dzisiaj, w II fazie cyklu miesięcznego, zrobiłam sobie badanie USG. Wynik jest następujący — proszę o jego interpretację: "Dysplastyczna tkanka gruczołowa. W piersi prawej w kwadrancie górno-bocznym na obwodzie trzy torbiele 8, 7 i 6 mm o gładkich zarysach. Na pograniczu bocznych kwadrantów niewielkie pola zwłóknień — jak w płycie dysplastycznej. W piersi lewej na godz. 2 dwie torbielki 7 i 4 mm, poza tym bez innych zmian ogniskowych. W dołach pachowych pojedyncze węzły chłonne do ok. 14 mm o zachowanych wnękach. Przewody mlekowe nieposzerzone". Co to znaczy, że tkanka gruczołowa jest dysplastyczna, że są pola zwłóknień? Czy można zrobić z tego biopsję? Jakie jest prawdopodobieństwo, że będzie to nowotwór złośliwy? Czy opis węzłów chłonnych wskazuje na ich prawidłowy stan, czy coś jest z nimi nie tak? Za trzy miesiące planuję roczny wyjazd za granicę, w tym czasie nie będę mogła robić żadnych badań, dlatego chcę wszystkie potrzebne badania zrobić jak najszybciej — jeżeli okazałoby się, że jestem chora, to zostanę w kraju. Jeżeli nie, zrobię badań teraz, to będę mogła je zrobić dopiero za rok, a to chyba zbyt duże ryzyko czekać tyle czasu. Dlatego będę wdzięczna za wszelkie wskazówki, co dalej badać, aby jak najszybciej stwierdzić, co się dzieje. Dziękuję.

Witam serdecznie,

Zmiany w piersiach opisane w USG wskazują na mastopatię. Jest to łagodne schorzenie piersi, dość często występujące u kobiet w wieku 30-40 lat, spowodowane zazwyczaj zaburzeniami hormonalnymi. Mastopatia nie zwiększa ryzyka raka piersi, może natomiast utrudniać diagnostykę ewentualnych zmian w piersiach. Jeżeli chodzi o obraz węzłów chłonnych - nie budzi niepokoju.

Na obecność zaburzeń hormonalnych u Pani wskazywać może - oprócz zmian w piersiach - także fakt utraty ciąży. Zatem, myślę, że pierwszym krokiem diagnostycznym powinno być wykonanie badań hormonalnych (oznaczenie poziomu estradiolu, progesteronu, LH, FSH, prolaktyny).

Oprócz ewentualnego leczenia farmakologicznego, w postępowaniu w mastopatii dużą rolę odgrywa prawidłowa dieta (uboga w tłuszcze zwierzęce, dużo warzyw, owoców, ryb), przyjmowanie preparatów z kwasami omega-3 (tran, olej z wiesiołka), niepalenie papierosów oraz unikanie picia mocnej kawy i herbaty.

Pozdrawiam serdecznie