Co w rozpoznaniu raka piersi oznacza typ sitowaty i lity o pośredniej atypi jąder z martwicą comedo 4/14 wycinków?

Witam! U mojej 63-letniej mamy po mammografii i USG piersi okazało się, że ma "zwapnienia w piersi lewej 50 mm skala BIRADS 5". 16 listopada miała wykonane badanie za pomocą VAB pod kontrolą stereotaksji. Wczoraj odebrała wynik i rozpoznanie brzmi "CARCINOMA DUCTALE situ dcis, typ sitowaty i lity o pośredniej atypi jąder z martwicą comedo 4/14 wycinków". Co to oznacza? Czy jest to nowotwór złośliwy? 11 stycznia ma zgłosić się na operację. Czy potrzebna będzie chemioterapia po operacji? Bardzo proszę o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam. Aldona

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Z wyniku badania histopatologicznego wycinków wynika, że mamy do czynienia z bardzo wczesną postacią raka piersi, tzw. raka przedinwazyjnego. Niemniej oczywiście operacja jest konieczna.

Do wyboru są dwie metody chirurgiczne: wycięcie guza z szerokim marginesem tkanek z pooperacyjnym napromienianiem lub całkowite wycięcie piersi (tzw. mastektomia) - bez konieczności napromieniania. Obie metody są równoważne, a decyzję podejmuje onkolog lub chirurg onkolog łącznie z pacjentką.

W tak wczesnej postaci raka chemioterapia zazwyczaj nie jest konieczna, ale ostateczna decyzja zapadnie zapewne po operacji. Zostaną oznaczone także receptory hormonalne, które mają zarówno znaczenie rokownicze (lepiej rokują raki z dodatnimi receptorami hormonalnymi), jak i terapeutyczne - w przypadku dodatnich receptorów włącza się doustne leczenie hormonalne na okres 5 lat.

Dzięki wczesnemu wykryciu nowotworu, Mama ma bardzo dużą szansę na całkowite wyleczenie.

Pozdrawiam serdecznie