Co wywołuje krwawienie w trakcie i po stosunku?

Witam!
Mam 20 lat i miesiączkuję od ok. 8 lat. Miesiączki są nieregularne, od ok. 25 do 40 dni. Trwają ok. 6 dni. Miałam dostać okres ok. 24 grudnia, jednak podczas pieszczot dostałam go 15 grudnia.
Dostałam go podczas pieszczenia i trwa to do dziś. Czasami boli mnie brzuch jak przy okresie. Czy mogło być to spowodowane jakimś uszkodzeniem mechanicznym, czy może to zwykły okres?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Trudno mi spekulować na temat przyczyny krwawienia. W tytule pisze Pani o krwawieniu po stosunku, a w treści pytania już tylko o pieszczotach. Tego typu krwawienia śródcykliczne o nieznanym pochodzeniu powinny być w miarę szybko zdiagnozowane przez lekarza ginekologa.
Jeśli krwawienie to rzeczywiście miało charakter kontaktowy i zostało wywołane stosunkiem, to jego przyczyną mogą być mięśniaki macicy czy polip szyjki macicy. Niepokojący na pewno jest długi okres krwawienia i jego obfitość porównywalna z miesiączką. Prawdopodobną przyczyną jest również zakażenie chorobą przenoszoną drogą płciową jak rzeżączka czy chlamydia.
Krwawienie takie może mieć również charakter zaburzenia hormonalnego i jego zbiegnięcie się w czasie ze stosunkiem mogło być przypadkowe. Może być to również oznaka poronienia na wczesnym etapie ciąży lub samej ciąży, dlatego nie zaszkodzi wykonać test ciążowy.
Pozdrawiam serdecznie!