Co z antybiotykami w czasie doustnej antykoncepcji?

Przepraszam, że piszę jeszcze raz ten sam wątek, ale zapomniałam wcześniej dodać, że biorę tabletki antykoncepcyjne C***, a antybiotyk to A***. W środę wzięłam trzecią tabletkę z blistra. Tego samego dnia miałam przepisany antybiotyk, który zażyłam o 10.00 i 22.00. Dzisiaj (w czwartek) rano zauważyłam lekkie krwawienie. Nie jest to plamienie, tylko delikatne krwawienie. Co to może oznaczać? Czy powinnam odstawić antykoncepcję i odczekać do zaprzestania brania antybiotyku? Muszę go brać przez tydzień. Albo może powinnam wziąć dwa opakowania pod rząd i dla bezpieczeństwa nie robić przerwy na krwawienie z odstawienia? Dodam jeszcze, że ostatnie krwawienie z odstawienia skończyło się w niedzielę rano. Czy antybiotyk mógł w jakiś niekorzystny sposób wpłynąć na tę antykoncepcję? Czy jeśli to małe krwawienie nie ustąpi powinnam zacząć się martwić? Do kiedy powinnam zabezpieczać się dodatkowo? Do następnego opakowania czy jeszcze dłużej? Proszę o dokładną odpowiedź. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Przyjmowany przez Panią antybiotyk zmniejsza skuteczność antykoncepcyjną tabletek, stąd krwawienie. Nie powinna Pani odstawiać antykoncepcji. Konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia podczas leczenia oraz przez 7 dni po jego zakończeniu. Łączenie opakowań nie jest konieczne.