Co z moją płodnością?

Witam, od dłuższego czasu nurtuje mnie pewna sprawa. Czy długoletnie zażywanie tabletek może mieć wpływ na moją zdolność zajścia w ciążę? W zeszłym roku odstawiłam tabletki antykoncepcyjne Y..., które brałam przez ok. 6 lat. Miesiączki i cykl wyglądają u mnie tak, jak i w czasie zażywania tabletek. Nie mam żadnych nałogów i jestem zdrowa jak ryba. Nie zabezpieczamy się w ogóle, a mimo to nie zachodzę w ciążę. Czy powinnam, a jeśli tak to jakie badania zrobić? Czy każdy ginekolog może je wykonać? Bardzo mnie to martwi.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli po odstawieniu tabletek obserwuje Pani u siebie regularne cykle, to nie ma powodów, by sadzić, że antykoncepcja zaburzyła Pani płodność. Proszę też nie przejmować się tak bardzo staraniami o dziecko - para zdrowych ludzi może starać się bez skutku o dziecko nawet do roku (obecnie niektórzy mówią o dwóch latach...) i nie jest to patologia. Za staranie się uznaje się współżycie 3-4 razy w tygodniu. Dopiero, gdy minie rok, trzeba poszukać pomocy lekarza. Jeśli bardzo się Pani niepokoi, może Pani odwiedzić go wcześniej. Lekarz zleci odpowiednie badania...

Pozdrawiam!