Co z ochroną krążka, jeśli wyjęłam go dzień później?

Witam, wyjęłam krążek niecały dzień później. Standardowo wyciągałam/wkładam w piątki o 22:00. Tym razem wyjęłam go w sobotę o 11:00. Czy w tym momencie ochrona jest mniejsza? Czy teraz włożyć krążek jak zawsze w piątek 22:00 czy w sobotę o 11:00?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Krążek antykoncepcyjny zasadniczo wykazuje swoje działanie przez 21 dni. wyjęcie krążka z kilkugodzinnym opóźnieniem nie niesie za sobą konsekwencji w postaci obniżenia skuteczności antykoncepcji. Nie ma zatem potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcji w czasie 7 dniowej przerwy.

Ze względu na skuteczność krążka przez określoną liczbę dni, należy przyjąć, że ostatnia doba nie wykazywała swojego działania a zatem była już pierwszym dniem przerwy. Dla Pani oznacza to, że ponowne założenie krążka powinno mieć miejsce w piątek, tak jak robiła to Pani do tej pory.

Pozdrawiam