Co z tym zdrowym trybem życia?

Witam, moja przyjaciółka bardzo zdrowo się odżywia: na śniadanie płatki pełnoziariste z mlekiem, 2 śniadanie: owoce, jogurt, sałatki warzywne, na obiad też zjada gotowane warzywa itp. chude mięso, żeby tylko było mało tłuszczu itp. do tego ćwiczy 5 razy w tygodniu w klubie fitness. Czy takie odżywianie przy takim trybie ćwiczeń jest zdrowe? Czy jej to nie zaszkodzi? Ona już się przyzwyczaiła do takiego odżywiania, a teraz czasem sama się zastanawia. Pozdrawiam i dziękuję
ponad rok temu

Witaj.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy Twoja koleżanka zdrowo się odżywia. Produkty, które wymieniłaś są jak najbardziej polecane w zdrowym odżywianiu. Jednak tłuszcz jest także niezbędny. Nie potrzebujemy go dużo, ale musi znajdować się w zdrowej diecie. Najbardziej polecane źródła tłuszczu to oliwa z oliwek, tłuste ryby, siemię lniane, orzechy/migdały. Na pewno trzeba ograniczyć tłuszcze zwierzęce tj. tłuste mięsa, kiełbasy, tłuste sery, ograniczyć masło. Zaleca się też, aby ograniczyć potrawy smażone (kotlety i ryby panierowane, frytki itp) oraz produkty typu fast food i niezdrowe przekąski np. chipsy.

To, na co również trzeba zwrócić uwagę to produkty zbożowe pełnoziarniste (pieczywo razowe, makarony, ryż, grube kasze, płatki naturalne), które są w podstawie piramidy zdrowego żywienia, a więc powinny być głównym źródłem energii (zawierają węglowodany złożone, dodatkowo bardzo cenny błonnik, witaminy i minerały). Z tego co piszesz, Twoja przyjaciółka też nie je ich zbyt wiele (poza płatkami na śniadanie).

Trudno mi też ocenić ile kalorii ma dieta Twojej przyjaciółki. Bardzo ważne, żeby zawierała wystarczającą ich ilość na pokrycie zapotrzebowania.
To, ze ćwiczy 5x w tygodniu jest jak najbardziej w porządku, oczywiście pod warunkiem, że nie są to zbyt forsowne ćwiczenia.

Zachęcam Was obie do poczytania o zdrowych nawykach żywieniowych i o piramidzie (załączone linki).

Dodam tylko, że jedną ze zdrowych zasad żywieniowych jest umiar - przesada w żadnym temacie nie jest pożądana:)
Życzę Tobie i koleżance dużo zdrowia. I pozdrawiam Was serdecznie,
Agnieszka Kuczewska

http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#piramida