Co ze sobą zrobić?

Witam, mam 13 lat. Jestem płci męskiej i od dłuższego czasu widzę u siebie dziwne objawy, m.in.: - cały czas chce mi się spać, chociaż nie mogę zasnąć; - gorsza koncentracja, czasami w ogóle nie mogę się skupić na jakiejś czynności; - Zimny pot, siedzę i nagle wylewa mnie pot; - Jestem drażliwy, wpadam w gniew, jak mnie najdzie, to ryczę; - nie mam ochoty na spotykanie się z kumplami; - jest mi wszystko obojętne. Nie wiem co robić, nie wiem, jak to powiedzieć rodzicom. Proszę o pomoc.

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
powinieneś jak najszybciej porozmawiać z rodzicami, oni na pewno Cię zrozumieją i pomogą w tej trudnej sytuacji. Powiedz im to tak, jak napisałeś tutaj. Twoje objawy mogą wskazywać na jakieś problemy hormonalne, dlatego udaj się wraz z rodzicami do lekarza pierwszego kontaktu – niech zrobi Ci badania. Będziesz musiał opisać wszystkie objawy, jakie Cię męczą. Spróbuj też ustalić, kiedy pojawiły się te symptomy, może wiąże się to z jakimś ważnym wydarzeniem w Twoim życiu. Jeśli tak jest, to Twoje objawy powinny zniknąć, kiedy sytuacja ulegnie poprawie. Jednak jeśli nie kojarzysz złego samopoczucia z niczym ważnym, co już się wydarzyło, idź do lekarza. Możesz również skorzystać z pomocy pedagoga szkolnego, jeśli zajdzie taka potrzeba on porozmawia z rodzicami.
Postaraj się również nie unikać spotkań z kolegami, przebywaj jak najczęściej w ich towarzystwie. Być może grupa zapewni Ci wsparcie. Najważniejsze jest to, żebyś sam nie pozostawał ze swoimi problemami. Życzę Ci powodzenia.
Pozdrawiam serdecznie