Co zmiejsza działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Stosuję pigułki już dośc długo, tj. około 5 lat... Ostatnio zaczęłam interesować się substancjami - produktami spożywczymi, ziołami, itp. - zmiejszającymi działanie antykoncepcyjne tabletek. Moje pytanie to: ile jest w tym prawdy i jeśli tak, to jakie to produkty - ja słyszałam o piciu ziół (nie wiem jakich?) oraz o soku z grejpfruta. Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych mogą istotnie wpłynąć niektóre zioła. Istnieje możliwość wystąpienia interakcji pomiędzy tabletkami, a preparatami ziołowymi, głównie zawierającymi ziele dziurawca (Hypericum perforatum). Wpływ mogą mieć także preparaty wzmagające perystaltykę jelit (tzw. herbatki odchudzające) - poprzez utrudnienie wchłaniania leku. Sok grejpfrutowy oddziałuje na enzymy wątrobowe, metabolizujące szereg leków, także środki antykoncepcji hormonalnej. Lepiej unikać tego napoju podczas zażywania jakichkolwiek leków.

Pozdrawiam!