Co znaczą bóle brzucha głównie w nadbrzuszu, czasem kłucie żołądka?

Witam, od tygodnia mam bóle brzucha głównie w nadbrzuszu , czasem kłucie żołądka, głownie boli po jedzeniu ale na czczo też są bóle. Przytyka mnie w mostku i czuje się jakbym był pełny. Powiększył mi się węzeł chłonny po prawej stronie i lekko boli. Miałem nerwicę z bólami somatycznymi, generalnie boję się nowotworów...czy to rak?

Witam,

wskazana jest szczegółowa diagnostyka internistyczna - USG jamy brzusznej.
W leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Spokojnie. Proszę nie nastawiać się na najgorsze. Sam Pan pisze że boi się Pan raka więc z dużym prawdopodobieństwem z lęku może Pan próbować dopasowywać objawy które Pan posiada do tej właśnie choroby. Należy oczywiście udać się w pierwszej kolejności do lekarza ogólnego celem diagnostyki a ten w razie potrzeby skieruje Pana dalej.
W dużej mierze jest jednak możliwe że objawy o których Pan pisze wchodzą w spektrum nerwicy wegetatywnej. Proszę bowiem zauważyć że charakterystyczne są dla niej następujące symptomy:
- kołatanie i/lub przyspieszenie pracy serca
- nadmierne pocenie się
- drżenie rąk lub nóg
- niemożność wzięcia głębokiego oddechu
- natarczywe, niemożliwe do opanowania ziewanie
- uczucie ucisku w gardle lub dławienia
- ucisk lub ból w klatce piersiowej
- bóle brzucha, głowy, kręgosłupa
- nudności, wymioty
- drętwienie lub mrowienie
- uderzenia chłodu albo gorąca
- zawroty głowy
- derealizacja (poczucie odrealnienia)
- depersonalizacja
Dlatego też po wykluczeniu przyczyn stricte zdrowotnych zasięgnęłabym porady najlepiej u lekarza który stwierdził u Pana wcześniej nerwicę z obrazem somatycznym.

Pozdrawiam
Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl