Co znaczą bóle brzucha i malejący poziom beta HCG?

Witam! W sierpniu tego roku miałam dziwne bóle brzucha, zaparcia, myślałam nawet wtedy, że to może wyrostek. Zaczął mi się spóźniać okres. Robiłam testy i wychodziła druga kreska strasznie blada, później bardziej wyraźna. Poszłam do ginekologa i powiedziałam, że spóźnia mi się okres. Zbadał mnie, powiedział, że nic tam nie widać, a jak nie dostanę okresu, to mam przyjść pod koniec miesiąca. Spanikowałam i poszłam na betaHCG. Było to 31 sierpnia - wynik był 1066 5-6 tydzień ciąży. Poszłam do innego lekarza ginekologa. Zrobiła USG brzucha i nic tam nie zauważyła. Zrobiłam aborcję farmakologiczną. Dostałam skierowanie z podejrzeniem ciąży pozamacicznej. Zgłosiłam się i zrobiono mi USG dopochwowe, które nic nie wykazało i mówiłam, że mam lekkie krwawienie. Zrobiono mi betaHCG ponownie i zmalało. Odesłano mnie z powrotem do Pani ginekolog. Powiedziała, że może to dlatego, że mi się miesiączka spóźniała i przepisała mi tabletki na przyspieszenie okresu i miesiączkę dostałam. Poszłam dla spokoju zrobić jeszcze raz betaHCG 8 września i wynosiło ono 31,45. Byłam szczęśliwa, że zmalało zupełnie. Bóle brzucha wciąż były, ale nie takie jak na początku. Zrobiłam dwa testy ciążowe i na obu nie było śladu drugiej kreski.

Ostatnio miałam dostać też miesiączkę, ale zaczęłam się denerwować i wzięłam znowu tabletki na przyspieszenie okresu, które mi zostały i dostałam silną miesiączkę, taką jak miałam przeważnie. Miesiączka skończyła się brązowawą wydzieliną. Bóle brzucha są, ostatnio znowu myślałam, że robi mi się wyrostek i mam zaparcia. Mam również dziwne drętwienie, nie wiem jak to określić, jakby takie fale przechodziły od brzucha aż do pochwy i pulsuje, ale zauważyłam, że w rytm serca. Dziś zauważyłam swoją wydzielinę, była przezroczysta, ale pomieszana gdzieniegdzie takim malutkimi odróżniającymi się brązowymi albo ciemnoczerwonymi skrawkami. Niepokoję się. Co mówią te objawy?

Witam serdecznie!

Dwukrotnie oznaczane przez Panią betaHCG, to nic innego jak gonadotropina kosmówkowa, hormon ciążowy wydzielany przez trofoblast. Jego oznaczalne stężenia występują wyłącznie w czasie ciąży (także po porodzie lub po poronieniu). Wysoki poziom betaHCG może również przemawiać za zaśniadem groniastym, postaci ciążowej choroby trofoblastycznej. Zaskakujące są zatem zalecenia zaordynowane przez lekarza. Przepisany preparat wywołał miesiączkę sztucznie, kolejna także została wywołana farmakologicznie. Konieczne jest zatem ustalenie przyczyny podwyższonego poziomu betaHCG i ewentualnie wdrożenie dalszego leczenia.

Ze względu na brak pęcherzyka płodowego oraz opadające stężenie betaHCG najbardziej prawdopodobne jest poronienie. To może rozpoznać jedynie specjalista podczas wizyty lekarskiej.

Pozdrawiam