Co znaczą kaszel, wymioty i zmiany skórne na rękach u dziecka?

Witam serdecznie! Moja córeczka ma 4,5 lata. Do niedawna walczyliśmy z licznymi infekcjami córeczki. Zazwyczaj bez gorączki, kaszel głównie nocą, czasem wymioty. Wędrowaliśmy od jednego lekarza do drugiego. Oprócz tego pojawia się na dłoniach swędzące zaczerwienienie, nie tylko podczas choroby. Lekarz, do którego trafiliśmy około miesiąca temu (córka kaszlała już trzeci tydzień) powiedział, że to przewlekły nieżyt gardła i zasugerował wyeliminować nabiał z diety. Na razie nie ma żadnych nawracających wspomnianych wcześniej objawów, także prawdopodobnie diagnoza jest trafna. Moje pytanie dotyczy diety, jaką powinna stosować córeczka. Sprawa jest dość świeża, więc gromadzę wszelkie informacje na ten temat. Zaczęłam podawać produkty sojowe, ale słyszałam dużo niedobrych wiadomości. Czy mogę podawać córeczce produkty sojowe? Czy RAMA jest dla niej dobrą margaryną? Jakie mleko? Jakie jogurty? Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Na podstawie opisu rozumiem że nie zostało jeszcze postawione żadne konkretne rozpoznanie, a dieta jest wprowadzana na próbę. Zachęcam jednak w pierwszej kolejności do postawienia rozpoznania i ujawnienia jaki jest ewentualnie alergen (wykonanie testów w celu ustalenia alergenów), a dopiero w następnej kolejności do eliminacji produktu czy produktów z diety dziecka czy jego otoczenia.

Prawdopodobnie przyczyną objawów jest alergiczny nieżyt nosa. Jest to dość powszechna choroba, szacuje się że cierpi na nią ponad 10% dzieci. Chorobie dość często towarzyszy astma oskrzelowa. Jednak dieta z eliminacją nabiału nie jest podstawą leczenia tej jednostki chorobowej. Jeżeli okaże się że nie ma konieczności jego eliminacji z pożywienia, szkoda dziecko narażać na dietę, tym bardziej że produkty te są nie tylko bogate w białko, ale również w wapń czy inne mikroelementy, a także są źródłem flory bakteryjnej.

Zachęcam do wizyty u alergologa celem wykonania testów.

Pozdrawiam