Co znaczą napady myśli?

Dzień dobry. Mój problem jest taki, że od dłuższego czasu mam napady dziwnych myśli. Chodzi o to, że te myśli prowokują do tego, abym kogoś np bez powodu uderzył. Oczywiście nie jest przez cały czas, ale one się pojawiają. Niepokoi mnie to, jestem osobą raczej spokojną, bywam nerwowy, ale nigdy nikogo nie uderzyłem ani nie zrobiłem krzywdy. Nie wiem od czego jest to uzależnione, uprawiam sport, dużo biegam, co na pewno pomaga. Chciałbym to wyeliminować. Nie wiem tylko czy to moja fanaberia, czy choroba

Opisywane przez Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. W przypadku tego zaburzenia występują uporczywe, natrętne myśli (obsesje) które pacjent uważa za przykre, niechciane, sprzeczne z nim samym. Mogą występować także wyobrażenia lub czynności natrętne. Polecam Panu konsultację z lekarzem psychiatrą lub diagnozę psychologiczną by zweryfikować hipotezę o tym problemie. Skuteczna w leczeniu tego typu zaburzeń jest psychoterapia np. poznawczo-behawioralna.

Agresywne myśli, ale bez realnych zamiarów, które są myślami (a nie np głosami w głowie lub głosami słyszanymi jakby z zewnątrz) mogą wynikać zarówno z psychologicznych przyczyn (kryzysu, odczuwanej złości i frustracji związanej z sytuacją życiową, zaburzeniami osobowości itp) jak i chorobowych (szczególnie jeśli przybierają formę głosów). Warto skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą, który określi źródło i naturę problemu i będzie mógł zaproponować możliwości poradzenia sobie.

Witam, napisał Pan że od dłuższego czasu ma napady dziwnych myśli. Prowokują Pana do tego, aby kogoś np bez powodu uderzyć. Aby się zastanowić nad przyczyną i naturą pojawiających się myśli, dalszą formą pomocy, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem i lekarzem psychiatrą. Natrętne myśli mogą się pojawić się przy zaburzeniach nerwicowych, jednak aby to stwierdzić niezbędna jest wizyta u specjalisty. Przesyłam link gdzie znajdzie Pan placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam Pana
Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia
obsesyjno - kompulsyjne, czyli nerwicę natręctw.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Aby rzetelnie odpowiedzieć na Pana pytanie, musiałabym
przeprowadzić z Panem wnikliwy wywiad, by zbadać
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pana problem został
prawidłowo zdiagnozowany.
Żeby skutecznie wyleczyć natręctwa myślowe, należy
dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do skonsultowania problemu z psychologiem
i ewentualnie do podjęcia psychoterapii, podczas której
uwolni się Pan od natrętnych myśli i odzyska Pan spokój
i równowagę wewnętrzną.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl