Co znaczą obniżone PLT i PCT w ciąży?

Morfologia w ciąży- obniżone PLT I PCT, podwyższone PDW Jestem w 37 tygodniu ciąży i od samego początku płytki krwi były poniżej normy, jednak teraz spadły bardzo nisko bo do 112 gdzie norma to 150-400. Dodatkowo wzrosło PDW, które do tej pory było prawidłowe 18,5 przy normie 9,8-16,2 oraz spadło PCT =0,1% przy normie 0,2-0,4 %. Co to może oznaczać? Czy powinnam się niepokoić? W rozmazie wyszły też podwyższone neutrofile 8,1 (2,0-7,0) i obniżone procentowo limfocyty 15% (20,0- 40,0).

Lek. Katarzyna Szymczak

Takie wyniki mogą być spowodowane sama ciąża i najprawdopodobniej tak jest. Jednak sugerowalabym na kolejnej wizycie u ginekologa pokazać te wyniki być może konieczna będzie dalsza diagnostyka albo powtórne morfologia.
Pozdrawiam