Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 3 7 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co znaczą skoki tętna pojawiające się w spoczynku?

Witam. Mam 26 lat, nie jestem wysportowany ale raczej aktywny, nie mam problemów z sercem podczas pracy, wysiłku itp, mam od jakiegoś czasu problem z sercem w spoczynku, potrafi nagle przyspieszyć do 120/min, trwa to nieraz godzinę, nieraz 15 minut, nieraz pół dnia, podejrzewam, że to wynik stresu lub nerwica ( jestem bardzo podatny na stres), czy takie skoki tętna któe pojawiają się w spoczynku nie wiadomo kiedy i nie wiadomo kiedy się kończą mogą być wynikiem jakiejś choroby somatycznej (serca, tarczycy) ??? Na mój prosty rozum wtedy wysoka wartość tętna byłaby stała albo w przypadku serca wariowałaby przy wysiłku, z resztą miałem echo serca i nic nie wykazało, i podczas badania było 72.min, cholesterol, triglicerydy w normie, glukoza w normie, ogólnie morfologia też bez zarzutu, TSH - 3,23 - podobno trochę wysokie jak na mój wiek ale w ogólnej normie się mieści Trapi mnie to bardzo, nie wiem do jakiego lekarza się jeszcze udać.
MĘŻCZYZNA, 27 LAT około miesiąca temu

Prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego

Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego może pomóc w zdiagnozowaniu nadciśnienia, jednak nie stanowi przesłanki do rozpoczęcia leczenia. Dr Piotr Gryglas tłumaczy, dlaczego w oparciu o sam dziennik pomiarów pacjenta, nie powinno się podejmować decyzji o rozpoczęciu leczenia.

Dzień Dobry.
Proponuję konsultację u kardiologa celem oceny czynnika organicznego. Jeśli tezy tej nie potwierdzi lekarz kardiolog to prawdopodobnie może chodzić o czynnik nieorganiczny i wtedy proponuję wizytę u psychologa - psychoterapeuty.
D.Pysz-Waberski
www.nadżycie.pl
https://www.facebook.com/nadzycie/

Psychoonkolog, seksuolog, specjalista psychologii, terapeuta, medyk, chemik
umów wizytę 0

Witam Pana,

Zaburzenia lękowe - zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, uciskiem w klatce piersiowej, problemami gastrycznymi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców.
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego).
Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją.
Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W tym przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.
Pozdrawiam serdecznie

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety