Co znaczą te napady ogromnego lęku?

Witam serdecznie, Mam na imię Karolina, mam 19 lat. Od pewnego czasu- mniej więcej trzy cztery miesiace- miewam napady ogromnego lęku. Nachodzą mnie dziwne, nieuzasadnione myśli. Czasem zdarza się, ze bardzo szybko zaczyna bić mi serce i nie mogę oddychać. Trwa to tylko kilka sekund, jednak bardzo mnie to martwi. Coraz mniej zależy mi na znajomych, ich uzuznaniu. Dodam , ze w tym roku pisze maturę , bardzo się tym stresuje. Czy to może być przyczyna mojego zachowania? Z góry dziękuję za pomoc.

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem. Być może denerwuje się Pani maturą, ale może mieć to również inną przyczynę. Warto się nad tym zastanowić, porozmawiać jakiej treści są to myśli, kiedy się pojawiają. Czy napady lęku pojawiają się w określonych sytuacjach. Przesyłam link do placówek NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Czytając Pani pytanie pomyślałam, że być może jest Pani w bardzo przełomowym momencie życia - ukończenie szkoły średniej, decyzje o tym co dalej, myśli o tym, czy się uda "czy sobie poradzę...", być może rozstanie z niektórymi znajomymi ze szkoły średniej... Zbliżająca się matura może być jednym z elementów tego co może wyzwalać uczucie lęku. Zdarza się jednak tak, że niektórzy ludzie przeżywają tego rodzaju i podobne objawy jak Pani opisała, a inni nie - między innymi może to zależeć od sposobu przeżywania/interpretowania różnych wydarzeń i sytuacji. Myślę, że warto, by skonsultowała się Pani z lekarzem rodzinnym i sprawdziła ewentualne somatyczne podłoże dolegliwości (tak by niczego nie pominąć). Zachęcam też by umówiła się Pani do psychologa/psychoterapeuty. Moje przemyślenia są tylko hipotezami... nawet jeśli uzna Pani, że mogą być trafne, nie zastąpią rozmowy i diagnozy jaka możliwa jest podczas wizyty. Kilka wizyt pozwoli Pani lepiej zrozumieć co może się dziać w Pani uczuciach i skąd takie objawy. Jeśli potrzebna będzie psychoterapia, terapeuta powie Pani o tym. Psycholog/psychoterapeuta może też Pani pomóc lepiej nauczyć się radzić sobie ze stresem.
Pomoc znajdzie Pani zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie w gabinetach psychologów/psychoterapeutów. Gdyby miała Pani dodatkowe pytania lub chciała umówić się na konsultację, to zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Witam Panią
Jeżeli bardzo stresuje się Pani zbliżającą maturą,
to możliwe, że stres stał się przyczyną Pani
zaburzeń lękowych.
Ważne jest szybkie znalezienie i wyeliminowanie
prawdziwej przyczyny dolegliwości, gdyż Pani
napady lękowe mogą utrudniać zdanie matury.
Myślę , że obecnie najlepszym rozwiązaniem będzie
niezwłoczne podjęcie psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę wewnętrzną.’
wzmocnić Pani poczucie własnej wartości,
wypracować umiejętności radzenia sobie ze stresem
a także wyleczyć z panicznego lęku.
Zachęcam Panią do psychoterapii.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl