Co znaczą urojenia grzeszności i winy?

Urojenia grzeszności i winy – przypisywanie sobie przestępstw, zbrodni, obwinianie się o grzechy najbliższych, ludzkości, czują się niegodnymi, zasługującymi tylko na karę Chory ma 39 lat,kobieta ta ma urojenia grzesznosci i winy(rozpoznanie choroby dwubiegonowej przez lekarza).Spokojne I racjonalne tlumaczenia nie odnosza skotkow jak sprawdzic osobie postronnej czy jej historie sa prawdziwe czy nie?

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
zaburzenia afektywne dwubiegunowe mogą charakteryzować się występowaniem objawów wytwórczych - psychotycznych, czyli np. depresyjnych urojeń, niezgodnego z rzeczywistością poczucia winy, kary, grzechu czy katastrofy. Jeśli została zdiagnozowana choroba afektywna dwubiegunowa to należy podjąć kompleksowe leczenie zarówno psychoterapeutyczne, jak i farmakologiczne. W zależności od nasilenia zaburzeń leczenie może być długotrwałe. Aczkolwiek, powinno przynieść rezultaty w postaci łagodzenia występujących objawów w tym m.in. urojeń winy. Wówczas taka osoba nie będzie już odczuwała poczucia winy i kary, które były symptomem choroby. Aby ustalić metody leczenia, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, psychiatrą, psychoterapeutą,.
Pozdrawiam.