Co znaczą widoczne drobne obszary o sygnale płynu mózgowo i rdzeniowego?

Witam ;) bardzo proszę o interpretacje wyniku badania RM głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastu . W istocie białej podkorowo i około komorowo widoczne liczne ogniska (do 22 mm) o wysokim sygnale w obr T2 i Flair bez bez ograniczenia dyfuzji i bez cech wzmocnienia kontrastowego . W obrębie opisywanych zmian widoczne drobne obszary o sygnale płynu mózgowo i rdzeniowego. Podobne zmiany w moście - z licznymi drobnymi jamkami o sygnale płynu mózgowo- rdzeniowego . Cechy regresji opisywanych zmian o wysokim sygnale w Flair w stosunku do badan z dnia 2017-10-31 z progresja ilości drobnych zmian jamistych -zwłaszcza w moście. W sekw. GRE widoczne drobne punktowane artefakty odpowiadajace drobnym zlogom hemosyderyny Dziękuje z gory za odpowiedz..

Zbyt mało danych do interpretacji. Liczne ogniska wysokosygnałowe są zawsze patologiczne i wymagają dalszych badań. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miał Pan wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne u Pana występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca, borelioza lub inne). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. Konieczna dalsza diagnostyka takich ognisk, najlepiej podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO) jako przyczyny ognisk, wykluczenie boreliozy. W zależności od objawów czasem konieczna punkcja lędżwiowa z oceną płynu mózgowo-rdzeniowego, badania genetyczne. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska