Co znaczą wyniki badania histopatologicznego dwóch wyciętych znamion?

Dzień dobry, proszę o pomoc w interpretacji wyników badania histopatologicznego dwóch wyciętych znamion. Treść wyników: Opis materiału: I(A) fragment skóry 0,8x0,3cm, ze zmianą średnicy 0,2cm (kolano prawe) II(B) fragment skóry 1x0,4cm ze zmianą średnicy 0,2cm (biodro lewe) Rozpoznanie histopatologiczne: Preparaty po wykonaniu barwień HE i immunohistochemicznych (melan A, HMB, Vim, Ki67) były konsultowane przez prof. [nie podaję nazwiska, ochrona danych, ale materiał był dodatkowo konsultowany], który ustalił rozpoznanie: (A,B) Obraz histopatologiczny w oparciu o wyniki badań immunohistochemicznym odpowiada znamieniu melanocytarnemu dysplastycznemu (naevus melanocyticus dysplasticus; M 8727/0) Uwagi: sekr BF Uwagi (z załącznika - konsultacji): wskazana ścisła obserwacja Co oznaczają takie wyniki? Czy to coś groźnego? Czy to już jakieś stadium czerniaka? Czy może jest to zmiana łagodna? Co powinienem zrobić dalej? Zgłosić się z wynikami do dermatologa?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Znamię melanocytarne złożone nie jest czerniakiem, ale na wyniku zaznaczono, że pewne miejsca powinny być obserwowane. Zawsze z takim wynikiem należy zgłosić się do lekarza prowadzącego lub dermatologa, jeśli wcześniej Pan nie konsultował się z tym specjalistą, ponieważ lekarz będzie mógł, po zapoznaniu się z wynikami, zadecydować jakie postępowanie w Pana przypadku będzie najlepsze.