Co znaczą wystające żyły w zgięciach kolan?

Witam. Jestem kobietą, mam 17 lat i ważę 53 kg. Od pewnego czasu mam w zgięciu kolana wystające żyły. Trenuję piłkę ręczną, ale wątpię, że to może być tym spowodowane. Czy to jest coś poważnego? Nie chcę przerywać trenowania, a gdybym jednak udała się do lekarza i on by stwierdził coś poważniejszego, jest możliwość, że kazałby mi przestać trenować? Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Niestety bez możliwości obejrzenia żył nie jestem w stanie określić, czym są "wystające żyły". Być może jest to naturalne ich położenie i ze względu na słabo rozwiniętą tkankę podskórną są tak bardzo dobrze widoczne. Istnieje jednak ryzyko, że w obrębie kolana doszło do wystąpienia jakiejś patologii (żylaki, zakrzep, tętniak). Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego lub chirurga naczyniowego, specjalisty który będzie mógł ocenić charakter zmian.

Odwlekanie konsultacji ze specjalistą, tym bardziej u osoby czynnie uprawiającej sport, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia powikłań, mogących doprowadzić nieraz do trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Pozdrawiam.