Co znaczą zaburzenia statyki i niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego?

Witam serdecznie,robiłam rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego,wnioski są następujące. Zaburzenia statyki i niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego ,bardziej nasilone na poziomach C4-c6 z dwupoziomową dyskopatią ,bardziej nasiloną na poziomie C4-C5 z cechami ucisku prawych korzeni nerwów rdzeniowych w odcinku wewnątrzotworowym .Zmiany obrzękowe w trzonach kręgów C4-C5 o niejasnym charakterze .w pierwszej kolejności wymagają różnicowania między aktywną degeneracją i procesem zapalnym o charakterze spondylodiscitis ,wskazane badanie kontrolne. Proszę mi odpowiedzieć czy to coś groźnego,czy bóle głowy ,zawroty itp są tego przyczyna ,.Z góry dziękuje za odpowiedz

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego oraz zmiany obrzękowe o niejasnym charakterze (wymagające wyjaśnienia, mogące świadczyć o zapaleniu krążka międzykręgowego i trzonów). Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego, czy otworów międzykręgowych. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego w celu interpretacji łącznie z pani obrazem klinicznym i poszerzenia diagnostyki zmian o niejasnym charakterze.