Co znaczą zgrubienia na stawach palców?

Witam, jakieś dwa-trzy lata temu zauważyłam zgrubienia na stawach palców, lekarz rodzinny stwierdził, że to guzki Heberdena. Z czasem, zauważyłam, że na kolanach również zaczynają mi odstawać kości, a jeden obojczyk jest bardziej wysadzony niż drugi, i lek. rodzinny zlecił badania krwi, a na tej podstawie skierował do przychodni reumatologicznej. Wykonałam na zlecenie przychodni reumatoidalnej badania: przeciwciała ANTY-CCP (IgG) <5 RU/ml; OB - 18mm/1h; czynnik reumatoidalny (ilościowo) 28,90 IU/ml; kwas moczowy: 4,7 mg/dl. Lekarz stwierdził, że wyniki nie wskazują na reumatyzm i nie ma potrzeby abym do przychodni przechodziła, co mnie ucieszyło. Jakie inne schorzenia mogą powodować podwyższenie czynnika reumatoidalnego? Mam obecnie 61 lat, jestem kobietą, nie leczę się na żadne inne schorzenia, coś mi czasami strzyknie i zaboli, ale to raczej normalne w moim wieku, palę, choć coraz mniej.

Lek. Tomasz Budlewski

a jakie crp? podwyższony czynnik reumatoidalny może występować także u zdrowej populacji i sama obecność powyższego czynnika nie determunuje rozpoznania reumatoidalnego zapalenia stawów. czy jakieś obrzęki stawów? powyższy opis sugeruje chorobę zwyrodnieniową stawów.