Co znaczy ciągłe odbijanie i ucisk pod klatką piersiową?

Witam serdecznie. Jestem młodą osobą w wieku 21 lat z poważnym problemem, z którym mój lekarz rodzinny sobie nie poradził. Dokładnie mija już rok, od kiedy męczą mnie dolegliwości związane z żołądkiem. Na początku z dnia na dzień nagle pojawiło się częste odbijanie, które trwa do dziś, nie ma reguły czy na pusty żołądek, czy po zjedzeniu posiłku (nie ma też reguły jakiego posiłku), czy też napiciu się zwykłej wody, odbija mi się. Do tego pojawił się ucisk zaraz pod klatką piersiową na samej górze brzucha, dziwny ból, jakby od środka coś rozpierało i uciskało. Dodam, że nie mogę już od paru miesięcy posiedzieć dłużej niż 30 minut, ponieważ muszę wstać z powodu tego ucisku, który jest nie do zniesienia. Zgagi nie odczuwam i nigdy nie miałem żadnego pieczenia, jedyne co mi towarzyszy to od pół roku nie mam swojego głosu, wiecznie inna barwa.

Opisując te objawy lekarzowi rodzinnemu, dostałem receptę, najpierw parę opakowań C***, potem parę opakowań O*** i E*** w różnych dawkach po 20 mg do 40 mg i 80 mg. Dodam, że nie odczułem żadnej poprawy (lekarz twierdził, że to refluks). Następnie po wielkim boju z lekarzem, dostałem skierowanie na gastroskopię, która wykazała, że wszystko, ale to wszystko z przełykiem, żołądkiem i dwunastnicą jest w jak najlepszym porządku, bakterii hp również nie mam. Jedyne co mam, to ciąg dalszy tych dolegliwości, ucisk pod klatką, każde zjedzenie posiłku powoduje od razu odbijanie, zatyka mnie. Dodam, że nie ma reguły co zjem, może to być jak najlepsza dieta na refluks to i tak nie ma znaczenia, nic z dolegliwości nie słabnie.

Jestem zrozpaczony, że nie mogę funkcjonować normalnie, chudnę w oczach, a mam dopiero 21 lat. Lekarz mój teraz stwierdził: ee to panie na pewno stres, bo ludzie w takim wieku jak pan nie chorują przecież... Jestem załamany, przecież gastroskopia w jak najlepszym porządku, a ja nie wiem co dalej robić. Czytałem sporo o tym w Internecie, wiem, że możliwa jest przepuklina rozworu przełykowego, ale przecież byłoby to widoczne na gastroskopii, prawda? A gastroskopia naprawdę w każdym szczególe była jak u zdrowego człowieka w 100%. Proszę o jakąś poradę, która mnie pokieruje, zważywszy na mój wiek, bo jestem już bardziej wrakiem człowieka, a nie pełnym życia. Pozdrawiam.

Witam!

Opisane objawy są naprawdę typowe dla refluksu żołądkowo-przełykowego, a prawidłowy wynik endoskopii nie wyklucza takiego rozpoznania. W przypadku nie ustępujących objawów oraz prawidłowego wyniku gastroskopii wskazane jest wykonanie pH-metrii przełykowej, która jest bardzo czułym i swoistym badaniem pozwalającym ostatecznie stwierdzić czy przyczyną jest refluks. W związku z tym proponuję skonsultować problem z gastroenterologiem, który zadecyduje o diagnostyce i leczeniu. Refluks jest problemem, który nierzadko dotyka młodych ludzi, ze względu na nieregularne spożywanie posiłków, częste spożywanie kawy i alkoholu czy palenie papierosów. Oprócz leczenia farmakologicznego, które może zostać zlecone (inhibitory pompy protonowej+środki alkalizujące i osłaniające błonę śluzową+leki prokinetyczne) ważne jest również przestrzeganie zaleceń ogólnych. Postępowanie niefarmakologiczne – polega na:

  • zmniejszeniu masy ciała u chorych z nadwagą lub otyłością,
  • uniesieniu wezgłowia łóżka,
  • unikaniu przyjmowania pozycji leżącej przez 2-3 godz po posiłku,
  • zaprzestaniu palenia tytoniu,
  • unikaniu pokarmów wywołujących refluks – kawa, alkohol, czekolada, pokarmy tłuste,
  • unikaniu pokarmów kwaśnych, które wywołują zgagę – cytrusy, napoje gazowane, ostre przyprawy.

Zachęcam do konsultacji z gastroenterologiem. Jeśli chodzi o ewentualną przepuklinę rozworu przełykowego to byłaby ona widoczna w gastroskopii. Pozdrawiam serdecznie!