Co znaczy duży złóg w pęcherzyku żółciowym?

Dzień dobry. 1. USG stwierdza duży złóg w pęcherzyku żółciowym, a Tomografia wyraźnie mówi, że pęcherzyk żółciowy nie zawiera złogów wapniowych. Jakie badanie mówi prawdę? 2. Proszę napisać, co oznacza zdanie: Wątroba jednorodna, niepowiększona, z licznymi rozsianymi zmianami typu meta wielkości do 38 mm. Czy mam marskość wątroby, guza, inaczej raka? Pozdrawiam serdecznie.

Co do pytania o pęcherzyk żółciowy:
Kkamica pęcherzyka żółciowego najlepiej widoczna jest w USG, a nie w TK (widoczne tylko złogi uwapnione, a większość złogów w pęcherzyku jest typu cholesterolowego).
Co do pytania o wątrobę:
Oznacza to, że w wątrobie występują guzy typu przerzutowego, nowotworowego, bez zobrazowanego ogniska pierwotnego (tam gdzie znajduje się nowotwór, który daje przerzuty do wątroby). Wynik USG trzeba pilnie skonsultować z lekarzem prowadzącym. Na pewno potrzebne będzie pilne pogłębienie diagnostyki (np. TK jamy brzusznej, gastroskopia, kolonoskopia, RTG klatki piersiowej). O wszystkim zadecyduje lekarz, który kierował na badanie USG.