Co znaczy gruczoł tarczycowy położony prawidłowo, niepowiększony i o niejednorodnej strukturze echa?

Proszę o interpretację wyniku Gruczol tarczycowy położony prawidłowo , nie powiększony , o niejednorodnej strukturze echa , z drobnymi obszarami hypoechogenicznymi ,bez zmian ogniskowych .

Lek. Wojciech Zygmunt

Oznacza to, że anatomiczne położenie tarczycy jest prawidłowe i jest ona niepowiększona. Niejednorodna struktura echa może świadczyć o nacieku zapalnym, np. w przebiegu choroby Hashimoto (warto wykonać badania hormonalne - TSH, fT3, fT4 oraz poziom przeciwciał anty-TPO, anty-TG). Brak zmian ogniskowych świadczy o tym, że brak guzków i torbieli w obrębie miąższu tarczycy. Pozdrawiam i życzę zdrowia.