Co znaczy lęk przed małymi pomieszczeniami?

siedzialem w wiezieniu 4 miesiace mialem telewizor chodzilem na siłownie do szkoły grałem w bilarda piłkarzyki cele były 2 osobowe male wiezienie za granica teraz jak wyszedłem jakos nie lubie małych pomieszczen pokoji czy jest jakasz szansa zeby to zmienic

Klaustrofobia to forma fobii specyficznych. Polega ona na nadmiernym i nieuzasadnionym lęku przed małymi i ciasnymi pomieszczeniami. Postacią „odwrotną” klaustrofobii jest agorafobia, czyli lęk przed otwartą przestrzenią.
Ogólnie ujmując, fobia jest to zaburzenie nerwicowe objawiające się uporczywym lękiem przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Każdy rodzaj fobii może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie.
Klaustrofobicy czują obawę przed przebywaniem w windzie, ciasnym korytarzu, samolocie itp. Oprócz tego obawiają się przebywania w mocno zatłoczonych miejscach. Istnieją teorie, że klaustrofobia wywołana jest przez traumatyczne zdarzenie związane z zamknięciem w małym pomieszczeniu. Inna teoria mówi, że każda osoba od urodzenia posiada w sobie klaustrofobię, różni się jedynie stopień jej nasilenia. Jeżeli Pan przeżywa takie objawy jak: duszność niepokój zimne poty lęk drżenie kończyn przyspieszone bicie serca wzrost napięcia mięśniowego to właśnie są to objawy fobii. Najlepiej pomoże Panu psychoterapia behawioralno - poznawcza, a czasami podaje się leki antydepresyjne, ale o tym decyduje już lekarz.