Co znaczy nieustające plamienie?

Mam krwawienie ciągle - mniej lub bardziej obfite. Byłam już u kolejnych ginekologów, jestem po usg dopochwowym, które nie wykazuje żadnych zmian. Zaznaczam, że mam mikrogruczolaka przysadki mózgowej (leczona C***) i niedoczynność tarczycy (E***); zażywam Q***. Wg tabletek jestem na 2 dni przed rozpoczęciem okresu, a wyniki badań to: TSH 0,367 ulU/ml (0,350-4,940), FT3 1,86 pg/ml (1,71-3,70), FT4 1,19 ng/dL (0,71-1,48); FSH 3,83 mlU/ml, estradiol 63,0 pg/ml, LH 3,5 mlU/ml, progesteron 0,1 ng/ml, prolaktyna 11,18 ng/ml. W czerwcu pierwszy raz zdarzyło się, że po okresie zaczęłam plamić, a potem krwawić, z bólami podbrzusza. Każdorazowy wysiłek fizyczny, pochylanie się czy dźwiganie powodowały dodatkowy ból i zwiększone krwawienie. Po wizycie u ginekologa diagnoza dotyczyła stanu zapalnego. Dostałam F*** i bodaj G***. Od września do dnia dzisiejszego naliczyłabym może jakieś 4-6 dni bez plamienia. Teraz nasila się. Proszę o poradę.

Witam serdecznie!

Plamienia śródcykliczne zawsze wymagają dokładnej diagnostyki. Wykonane przez Panią wyniki badań hormonalnych nie budzą większych zastrzeżeń i nie wskazują na zaburzenia hormonalne. Warto podkreślić, że w czasie stosowania tabletek antykoncepcyjnych wyniki badań hormonalnych nie do końca są miarodajne. W trakcie diagnostyki krwawień śródcyklicznych wskazane jest badanie USG, które wykluczy występowanie polipów, endometriozy. Konieczna jest także ocena grubości endometrium. W trakcie badania ginekologicznego konieczne jest wykluczenie nadżerki.

Ze względu na stale utrzymujące się plamienia konieczna jest powtórna wizyta u ginekologa. Specjalista może rozważyć zmianę preparatu antykoncepcyjnego o innym składzie chemicznym. W przypadku wykluczenia działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych należy rozważyć zabieg łyżeczkowania jamy macicy, w celu wykluczenia patologii w jej obrębie.

Pozdrawiam