Co znaczy niewielkie tylne uwypuklenie tarczy międzykręgowej modelujące worek oponowy?

Na poziomie L3\L4 niewielkie tylne uwypuklenie tarczy miedzykregowej modelujace worek oponowy Na poziomie L4/L5 tarcza międzykręgowa uwypuklona ku tyłowi uciska worek oponowy, modeluje nerw rdzeniowy z poziomu L5 i korzenie nerwowe z poziomu S1. Prosiłbym o wytłaczenie co to oznacza. Pozdrawiam

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Oznacza to przesunięcie się 2 krążków międzykręgowych, które uciskają na struktury rdzenia kręgowego (takie jak nerwy). Prawdopodobnie może to być przyczyną bólu np. kręgosłupa czy nóg. Zawsze jednak taki wynik powinien ocenić lekarz, który skierował Pana na badanie. On będzie mógł dzięki temu włączyć odpowiednie postępowanie.