Co znaczy obraz cytologiczny odpowiadający guzkowi o częściowej najpewniej dominującej budowie?

Proszę o pomoc w interpretacji wyniki biopsja aspiracyjnej cienkoiglowej tarczycy. 1. BAC pod kontrolą usg hypoechogenicznego ogniska (5_6mm) o niektórych obrbsach położonego w płacie prawym tarczycy w okolicy P1/P2 (guzek przylega do większego guza/ skupiska guzów okolicy P2/P3. Mikroskopowo w badanych rozmazach stwierdza się treść bialkowo-krwista , rozsiane w grupach platach drobnych gniazdach , wielu układach drobnopecherzykowych- tyreocyty o nieznacznie powiekszonych w części hypochromatycznych jadrach komórkach z bruzdami błony jądrowej w niektórych z nich sporadycznymi / niepewnymi / mikroinkluzjami. Ponadto w rozmazach dość liczne komórki limfoidalne nieliczne pasma koloidu pojedyncze bardzo drobne bezposyaciowe zwalniania. Obraz mikroskopowo najbliższy jest kategorii IV protokołu Bethesda - "tumor follicularis parvus" , posiada słabo wyrażone i niepewne cechy cytologiczne przypominające carcinoma papillare (wariant pecherzykowy?). 2.BAC dominującego ogniska (18mm) guzowatego prawie izoechogenicznegi z konglomeratu zmian płata prawego tarczycy okolicy P2/P3 wykonana pod kontrolą usg. Treść bialkowo krwista krople zageszczonego prawdopodobnie miejscami zwapnialego koloidu, dość liczne rozsiane komórki limfoidalne , pojedyncze grupy, gniazdach, płaty tyreocytow z niewielką anizonukleoza hypochromazja jądrowa, tworzących liczne układu średnio i drobnopecherzykowe. Obraz cytologiczny odpowiada zmianie pecherzykowatej bliżej nieokreślonej- kategoria III wg. protokołu Bethesda ("AUS/FLUS"). 3. BAC ogniska (19mm) guzowatego o nieznacznie niejednorodnej echogeincznosci okolicy ciesni tarczycy wykonana pod kontrolą usg. Treść bialkowo-krwista , sporadyczne krople koloidu, dość liczne rozsiane w grupach, drobnych gniazdach układach drobnopecherzykowych monoypowe tyreocyty. Obraz cytologiczny odpowiada guzkowi o częściowej najpewniej dominującej budowie drobnopecherzykowej - kategoria IV wg protokołu Bethesda (" tumor follicularis ") Wskazana weryfikacja histopatologiczna zmian.

Lek. Wojciech Zygmunt

Zmiana 1 i 3: Guz pęcherzykowy - może odpowiadać zarówno zmianie złośliwej jak i łagodnej. Do zróżnicowania konieczne jest wycięcie zmiany i poddanie jej badaniu histopatologicznemu. Ryzyko zmiany złośliwej waha się między 5-25% wg. danych Polskich i 8-19% wg. danych zagranicznych. Polecam pilny kontakt z endokrynologiem w celu ustalenia dalszego postępowania. Zmiana 2 odpowiada zmianie pęcherzykowej bliżej nie określonej i ze względu na dwie pozostałe zmiany nie będzie miała istotnego wpływu na postępowanie kliniczne. Pozdrawiam i życzę zdrowia.