Co znaczy podwyższony stan aminotransferazy alaninowej?

Witam , zrobilem badania krwi i wyniki pokazały podwyższony stan "aminotransferaza alaninowa alt Icd. Norma podana to od 21.0 do 72.0 A ja mam 82 i nie wiem co to może oznaczać, proszę o pomoc .

Lek. Paweł Szadkowski

Pański wynik jest tylko nieznacznie podwyższony. Jeśli inne enzymy i składniki są w normie (AST, GGTP, ALP, bilirubina), to raczej nie stanowi to powodu do niepokoju.
Podwyższony ALT może występować w przewlekłym WZW B i C, ostrym WZW, zapaleniu wątroby CMV lub EBV, stłuszczeniu wątroby, hemochromatozie, po uszkodzeniu narządu przez leki, przy autoimmunologicznym zapaleniu wątroby, chorobie Wilsona. Powtarzam jednak, że wtedy wynik ALT byłby znacznie wyższy.