Co znaczy skok poziomu trójglicerydów?

Witam serdecznie moje pytanie dotyczy dość dużego skoku poziomu trójglicerydów na wartość 420 a przy badaniu przed miesiącem wynik był 180.Dodam że w tym okresie prowadziłem dietę z produktów mięsnych praktycznie wyeliminowałem wieprzowinę a wzamian drób i warzywa a tu taki wynik? Pozostałe wartości to- cholesterol całkowity 248 w tymHDL57.3 aLDL 106.7 Wcześniejsze badania nie miały nigdy takich wartości tzn. samego TG.Proszę oodpowiedź. Dziękuje .

Lek. Wojciech Zygmunt

Wskazane przez pana podwyższone wartości mogą być wynikiem złego przygotowania do badania. Przed badaniem lipidogramu (cholesterol, HDL, LDL, triglicerydy) należy spożyć ostatni posiłek ok. 8-14 h przed badaniem (badanie na czczo). Najlepiej aby przerwa ta wynosiła ok. 12-13 h. Należy pamiętać, że wysoki poziom triglicerydów bez takiego przygotowania często powoduje nadmierne spożycie słodyczy (a nie tłustych pokarmów) w dzień przed badaniem. Badanie powinno zostać powtórzone. Jeżeli wartości będą podwyższone, to wskazane będzie zastosowanie leczenia obniżającego stężenie cholesterolu i triglicerydów (najczęściej stosowane leki w tych zaburzeniach to statyny) oraz zweryfikowanie prawidłowego stylu życia i diety. Pozdrawiam i życzę zdrowia.