Co znaczy struktura stożka końcowego o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych?

Dzień dobry. Proszę o odpowiedź, czy ten wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa ( odcinek lędźwiowy) może sugerować operację? Niewielkiego stopnia prawoboczne skrzywienie kręgosłupa, pogranicza Th i L. Pogłębiona fizjologiczna krzywizna kręgosłupa lędźwiowego, lordoza. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Drobne zaostrzenia zwyrodnieniowe na przednich krawędziach trzonów kręgów od Th12 do S1. Trzony kręgów oraz krążki m-k bez zmian w obrazie MR. Th11/Th12 - tylna, pośrodkowa wypuklina krążka m-k w znacznym stopniu redukuje przednią rezerwę płynową oraz przemieszcza i uciska worek oponowy. Rdzeń piersiowy nieco spłaszczony. Podobne zmiany mniej nasilone na Th12/L1, L1/L2, L3/L4. L3/L4 L4/L5 i L5/S1 - tylne, szerokopodstawne, pośrodkowe wypukliny krążków m-k oraz niewielki przerost wyrostków stawowych w stawach m-k. zmiany w niewielkim stopniu przewężają światło kanału kręgowego i modelują worek oponowy, bez cech kompresji struktur nerwowych. Poza tym kanał kręgowy w odcinku L/S kręgosłupa prawidłowego kształtu i szerokości światła. Worek oponowy nieprzemieszczony, bez cech kompresji. rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. Struktura stożka końcowego o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych. W obrębie objętego badaniem rdzenia piersiowego, na wysopkości Th11, centralnie dyskretne pasmo hiperintensywne w obrazie T2 zależnym oraz w sekwencji TIRM - zaznaczony kanał centralny.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna łączna ocena bezpośredniego leczenia z powyższym wynikiem proszę koniecznie zgłosić się do lekarza neurochirurga