Co znaczy ta zmiana normodensyjna w fazie żylnej i natywnej?

witam Co oznacza w wyniku tomografu: Wątroba niepowiększona jednorodna. W segm. 4-tym wątroby w fazie tętniczej uwidoczniono okrągłe ognisko dość dobrego wzmocnienia wlk.20 mm. W fazie żylnej i natywnej zmiana normodensyjna. Obraz może odpowiadać gruczolakowi.

Tak jak napisał radiolog zmiana odpowiada obrazowo głównie ze względu na ukrwienie gruczolakowi czyli zmianie łagodnej. Zmiana jest niewielka i najczęściej w takim przypadku zaleca się obserwację (co jakiś czas kontrolne USG jeśli zmiana jest widoczna w USG lub tomografia komputerowa). Dobrze by było w tej sprawie jeszcze ewentualnie skonsultować się bezpośrednio z hepatologiem. Trzeba wiedzieć, że gruczolaki w wątrobie często związane są z hormonoterapią (także antykoncepcyjną). Jeśli takową Pani stosuje trzeba by z tej terapii wycofać się lub ją zmodyfikować.