Co znaczy tętnica szyjna wewnętrzna bez krytycznych zwężeń?

Witam. Moje wyniki z Usg Tętnica szyjna wewnętrzne bez krytycznych zwężeń. Lewa tętnica kręgowa szer. 0.47 cm.prawa szer. 0,41cm z przepływem dogłowowym bez krytycznych zwężeń. Czy to dobre wyniki ? Straszono mnie udarem mózgu...

Nie zamieścił Pan całego wyniku badania.
Czy opisano blaszki miażdzycowe?Czy grubość kompleksu IM (intima-media) jest w normie?. Jeśli tak, nie ma powodu do zmartwień.
Krytyczne zwężenie tętnicy szyjnej to takie, które powoduje znaczny wzrost prędkości przepływu i wynosi > 90%.
Zwężenie tętnic szyjnych jest czynnikiem ryzyka udaru,, ale nie jedynym. Nikotynizm, nadciśnienie, cukrzyca, itp - mogą też zwiększać ryzyko udaru.

U osób starszych najczęściej przyczyną udaru jest miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca. Inne są natomiast przyczyny u osób młodych, choroby układu sercowo-naczyniowego, schorzenia hematologiczne i układowe, narkotyki, alkohol, urazy okolicy szyi powodujące rozwarstwienie tętnicy szyjnej, choroby genetyczne itd.
Zwężenie tętnicy kręgowej bez innych czynników ryzyka jest mało prawdopodobną przyczyną udaru ponieważ krew do mózgu doprowadzana jest czterema tętnicami i są one tak połączone, że w przypadku gdyby jedna "się zatkała" krew do mózgu dopłynie pozostałymi trzema