Co znaczy uwypuklenie zarysu krążka międzykręgowego typu Bulging disk?

Prawo wypukłe skrzywienie kręgosłupa lędźw z rotacją kręgów ..Na poziomie L3/L4 symetryczne uwypuklenie zarysu krążka międzykręgowego typu Bulging disk.uciskajacy na worek oponowy. Krążek m-k L5/S1 wykazuje degeneracyjne obniżenie obniżenie sygnału i obniżenie wysokości.Stwierdza się pośrodkową przepuklinę,ekstruzję tego krążka,z uciskiem na worek oponowy.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego wynosi na tym poziomie 11,9mm. Skolioza dyskopatia L3/L4 i L5/S1 Proszę o wyjaśnienie tego opisu.Małgorzata

Skolioza (skrzywienie boczne kręgosłupa - najczęściej wada wrodzona) przyczynia się do nierównomiernego obciążenia dysków. Nakładają się na to obciążenia spowodowane wykonywaniem czynnościami codziennych takich jak siedzenie, dźwiganie... Nadmiernie obciążane dyski ulegają uszkodzeniu. W zależności od stopnia uszkodzenia i objawów podejmuje się leczenie zachowawcze (specjalistyczna fizjoterapia) lub operacyjne. Uszkodzenie typu Bulging kwalifikuje się do leczenia zachowawczego. Ekstruzja to poważne uszkodzenie dysku kwalifikujące się do leczenia operacyjnego. Przed podjęciem decyzji o leczeniu operacyjnym powinno przeprowadzić się badanie kliniczne i na podstawie zmienności objawów potwierdzić lub wykluczyć uszkodzenie o charakterze ekstruzji. Pozdrawiam