Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 2 4 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co znaczy widoczne ognisko hiperintensywne w obrazach T2 zależnych oraz Tirm?

Witam mam 30 lat i od 1,5roku cierpie na straszne bóle głowy(dochodziło tego światło wstręt,zawroty głowy, senność, brak sił, szybkie bicie serca) pogorszenie się wzroku,problemy z pamięcią i koncentracja. Do tego bol pleców i nog(szczegolnie w nocy) . 2 tyg temu miałam robione MR. O to wynik: Badanie nie wykazuje danch dla efektu masy. W prawym płacie czołowym, podkorowo bocznie do rogu czołowego komory bocznej widoczne jest ognisko hiperintensywne w obrazach T2 zależnych oraz Tirm, niewykujace ograniczonej dyfuzji,sr.4mm podobne symetrycznie po stronie lewej, sr3mm oraz sr2mm wyżej w prawym płacie czołowym. Obraz niejednoznaczny. Za 2tyg mam neurologa ale do tego czasu chciałabym wiedzieć czy to coś poważnego czy nie? Dziękuje za odpowiedz.
KOBIETA, 31 LAT 12 miesięcy temu

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Pojedyncze, drobne ogniska naczyniopochodne najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne w Pani występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka takich ognisk, często podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO) jako przyczyny ognisk. W zależności od objawów czasem konieczna punkcja lędżwiowa z oceną płynu mózgowo-rdzeniowego. Z uwagi na Pani objawy należy wykluczyć boreliozę. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy