Co zrobić, aby 7,5-miesięczne dziecko przesypiało całą noc?

Moja 7.5 miesięczna córka ciągle w nocy się budzi z płaczem i szuka piersi gdyż cały czas karmię piersią i nie podaję żadnego mleka butelką. Co zrobić aby mała przesypiała noc? Małgosia

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam, myśle , ze w tym wieku piers to moze byc mało wiec budzi sie zeby podjadac. Niektore matki podaja dziecku wode do picia i wtedy przestaje sie budzic inne podaja mleko albo nawet kaszke wtedy jest juz to pokarm bardziej sycacy. Moze tez byc tak ze Pani dziecko lubi sie tak "piescic " i z podkarmiania moze nic nie wyjsc, przestanie sie budzic z wiekiem :) albo jak je Pani odstawi od piersi. Wtedy zwykle dzieci przestaja sie budzic w nocy.
Zycze cierpliwosci, karmienie piersia jest bardzo ok:)

Stopniowe odstawianie od nocnych posiłków warto zacząć w okresie, gdy dziecko akurat nie ząbkuje ani nie jest chore. Na początek warto podać konkretny posiłek na kolację (sycący). W nocy proponować córeczce wodę lub- jeśli ona i Państwo akceptują- smoczek. Płaczące maleństwo uspokoić, utulić i odłożyć do łóżeczka. I- niestety- tak aż do skutku. Jest to trudne i zwykle kosztuje kilka nieprzespanych nocy. Trzeba wykazać się stanowczością, cierpliwością i konsekwencją. Szczególnie ważna jest konsekwencja. A także stopniowość zmiany- jeśli posiłków nocnych było kilka, warto eliminować po jednym, a nie wszystkie naraz.
Czasem łatwiej jeśli zajmuje się tym tata- mama "pachnie" i kojarzy się dziecku z mlekiem i piersią (oczywiście nie tylko, ale z tym mocno). Dodatkowo- ponieważ mama ma możliwość nakarmienia, częściej ulega.