Co zrobić aby dieta przyniosła efekt?

Witam. Jestem na diecie 2tyg i zupełnie nic nie ubyło: ani cm ani kg. Jestem załamana! Nie wiem co robię źle! Mój wzrost to 173cm a waga 69kg. Mój dzień wygląda tak: 1: owsianka z kiwi/malinami 50g 2: jabłko 3: sałatka duuuża porcja 4: warzywa na patelnie/kotlety brokułowe/sałatka 5: serek wiejski dziennie piję 2 kawy z mlekiem bez cukru i min. 2l wody. ćwiczę 3razy w tyg. Co mogę robić nie tak? TSH w normie

Dzień dobry,

zacznę od tego, że Pani masa ciała wg wskaźnika masy ciała (BMI) jest w normie. Jeśli chodzi o dietę to wymienione przez Panią propozycje posiłków wydają się dobre, ale niewiele w nich węglowodanów złożonych. Moim zdaniem wymagają pewnych modyfikacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dostarcza Pani zbyt małą ilość kalorii dziennie, co paradoksalnie powoduje, że masa ciała stoi w miejscu. Należy pamiętać, że owoce zawierają fruktozę (naturalny cukier), korzystniej jeść więcej warzyw niż owoców. Jeśli jest Pani w pełni zdrowa to należałoby stosować pieczywo pełnoziarniste. Posiłki komponować w oparciu o grube kasze, brązowy ryż czy makaron. Zawarty w tych produktach błonnik pokarmowy będzie dawał nam uczucie sytości na dłużej. Pozytywnym nawykiem żywieniowym stosowanym przez Panią jest wypijanie 2 l wody dziennie - bardzo się z tego cieszę, bo jest to ważna sprawa, a często bagatelizowana. Widzę, że stara się Pani jeść regularnie to też bardzo istotne. Zauważyłam również, że nie jada Pani mięsa (jeśli jest to przypadek to polecam wybierać głównie mięso drobiowe), dlatego też warto byłoby zbilansować jadłospis pod kątem dostarczanego białka. Życzę powodzenia i osiągnięcia wymarzonych efektów.

Pozdrawiam,
mgr Karolina Janion - dietetyk kliniczny