Co zrobić, aby dłużej spać?

Mam problemy ze snem. chodzę spać ok. 23.45 a już ok. godz. 4.30 budzę się. W trakcie snu 2-3 razy wstaję aby skorzystać z toalety. W ciągu dnia podsypiam i czuję się zmęczony i rozdrażniony. Proszę o udzielenie mi rady co mam robić, żeby dłużej spać. Zygmunt K.

Dzień dobry.

Problem, o którym Pan pisze jest dość powszechny u osób w Pana wieku. Na czas zasypiania i budzenia się może mieć wpływ wiele naturalnych procesów (np. zmiany hormonalne). drzemki w ciągu dnia, też mogą powodować, że trudniej potem Panu zasnąć, a nie regeneracyjny sen może powodować rozdrażnienie.

Częste chodzenie do toalety w ciągu nocy może wiązać się z prostatą i również, nie jest to rzadkie. Jednak trudności związane ze snem i częste oddawanie moczą mogą być też objawem problemów zdrowotnych. Zarówno medycznych, jak i związanych z przeżywaniem stresu, czy doświadczaniem różnych życiowych trudności (tu myślę, o kłopotach ze snem).

Myślę, że warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem (internistą, albo geriatrą). Być może lekarz będzie w stanie Panu doradzić coś konkretnego. Albo stwierdzi, że wszystko jest w porządku, ale to też jest niezmiernie ważne, żeby regularnie się badać. Mężczyznom po 60 roku życia szczególnie zaleca się regularne badania prostaty.

Pozdrawiam
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem aby sprawdzić przyczyny somatyczne. Podsypianie w ciągu dnia może mieć wpływ na jakość snu w nocy. Warto zadbać o higienę snu, stały rytm dnia, aktywność fizyczna w ciągu dnia, kłaść się gdy odczuwana jest senność. Zapotrzebowanie na sen, długość snu, z wiekiem się zmienia. Pozdrawiam serdecznie