Co zrobić, aby dziecko nie chorowało tak często?

Witam, mam córeczkę, która ma 2 latka i 9 miesięcy. Od ponad roku choruje mi na częste infekcje gardła z gorączką co 2 tygodnie. Pół roku temu okazało się, że córka ma refluks żołądkowy, dostaje leki pół godziny przed śniadaniem, mimo to infekcje powracają co miesiąc. Daję jej nawet szczepionkę typowo na infekcje górnych dróg oddechowych - trochę pomogło ale nie dużo, 3 miesiące temu po infekcji gardła dostała zapalenia stawów, tydzień temu też od infekcji gardła doszło do zapalenia węzłów chłonnych, z córką jestemu u lekarza 2-3 razy w miesiącu. Miała też robiony wymaz z gardła (czysto). Ja zaczynam się bać o moje dziecko, ona ciągle jest na lekach, jak nie antybiotyk to leki miejscowe. Córka przestaje mi normalnie jeść, co mam robić w tym przypadku? Jakie badania mam zrobić mojej córce, żeby tak nie chorowała?

ponad rok temu

Witam serdecznie.
Jak najbardziej rozumiem Pani troskę o córeczkę. Trudno jednak udzielić Pani rady bez badania dziecka, przeglądnięcia dokumentacji oraz dokładnego zebrania wywiadu.

Jeżeli tak często nawracają infekcje ukałdu odechowego, może warto skonsultować jeszcze dziecko z laryngologiem oraz pulmonologiem. Może warto wykonać badania pod kątem astmy oskrzelowej. Jeżeli nie była wykonywana morfologia krwi obwodowej również są wskazania do jej wykonania.

W chorobie refluksowej wskazne jest przyjmowanie małych i lekkich posilków, staranie się aby niespożywać pokarmu bezpośrednio przed snem, można również spróbować nieco unieść górną część łóżeczka córeczki - wtedy trudniej dochodzi do zarzucania treści żołądkowej do przełyku (można pod nogi łóżka podłożyć na przykład książki).

Korzystnie na podniesienie odporności wpływa na przykład zmiana klimatu.
Życzę Pani rozwiązania problemu.
Pozdrawiam.